, ,

Nieznane słowa znanych osób - Mark Twain


Po Julianie Tuwimie przyszła pora na Samuela Longhorne'a Clemens'a znanego szerszemu gronu czytelników jako Mark Twain. Ten amerykański pisarz szkockiego pochodzenia już od młodzieńczych lat nie bał się ciężkiej pracy. Po śmierci ojca - jeszcze jako nastolatek - pracował jako chłopiec na posyłki w drukarni oraz kształcił się na zecera.

Mark Twain był również pilotem parostatków pływających po Missisipi (co opisał w powieści "Życie na Missisipi"), pracował w kopalni srebra, był poszukiwaczem złota i dziennikarzem. Niemniej jednak większość z nas kojarzy Go jako autora powieści takich jak "Przygody Tomka Sawyera", "Książę i Żebrak", "Przygody Hucka Finna", "Tomek Sawyer detektywem" czy "Joanna d'Arc". No dobrze, ale nie o samym poecie miałam pisać, a o Jego znanych mniej lub bardziej powiedzeniach... A więc zaczynamy!
Za 20 lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczna przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. 
Starajmy się żyć tak, by - gdy przyjdzie nam umrzeć - żałował nas nawet właściciel zakładu pogrzebowego.  
Oczywiście o wiele łatwiej jest udzielać powyższych rad niżeli według nich żyć, aczkolwiek cytując klasykę "Kto nie ryzykuje, nie pije szampana". Dlatego też postarajmy otworzyć się na świat i nie bójmy się żyć pełnią życia! :)

Wolę iść do piekła niż do nieba, gdyż w tym pierwszym znaleźli się wszyscy ciekawi ludzie. 
Każdy człowiek jest jak Księżyc. Ma swoją drugą stronę, której nikomu nie pokazuje.
Jeśli mówisz prawdę, nie musisz niczego pamiętać.
Są trzy rodzaje kłamstwa: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki. 
Kłamstwo obiegnie dookoła połowę świata zanim prawda zdąży włożyć buty.
Powyższe stwierdzenie sprawdza się szczególnie w przypadku plotek, które początkowo zdawać się mogą niegroźne, a w efekcie końcowym niosą za sobą nieprzyjemne konsekwencje...

Pod następnym stwierdzeniem mogę się spokojnie podpisać obiema rękami i nogami - tym bardziej, że próbowałam się przez kilka lat nauczyć języka niemieckiego - niestety z marnym skutkiem. Warto przy tym zaznaczyć, że nie jestem jakiś antytalenciem lingwistycznym, bo z angielskim i francuskim nie miałam problemów, a i języka arabskiego czy też japońskiego nauczyłabym się zdecydowanie szybciej niż niemieckiego.
Zanim przyjechałem (do Niemiec), nie wiedziałem po co istnieje wieczność. Teraz już wiem. By niektórym z nas dać szansę nauczenia się niemieckiego. Sądzę, że tylko Bóg jest w stanie przeczytać niemiecką gazetę.
Ponadczasowe zdają się być również poniższe słowa Mark'a Twain'a o ludziach kreatywnych oraz o "racji" większości. 
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie osiągnie sukcesu.
Ilekroć staniesz po stronie większości zastanów się przez chwilę. 

I na koniec coś, z czym nie sposób mi się nie zgodzić.Wszystkich, którym podoba się pomysł cytowania znanych osobistości, zapraszam do zapoznania się z pierwszym postem tej wyjątkowej serii, czyli nieznanych słów Juliana Tuwima.
0 komentarze :

Prześlij komentarz